جبین بر خاک نِه -۲۰

در ارتباط با‫:‬ ,

[اسموهَلا Smohalla، بنیادگذار دین رؤیابین، در ۱۸۱۵ یا ۱۸۲۰ به دنیا آمد، و به طایفه‏ ى سوکوُلْک Sokulk تعلق داشت، که قبیله‏ ى کوچکى از سرخپوست‏هاى نِز پرس بود، که دور و بر پریست رَپیدر Priest Rapids در ساحل رود کلمبیا در واشنگتن شرقى متمرکز بودند. اسموهلا جنگجویی پرآوازه شد و در حدود ۱۸۵۰ شروع کرد به موعظه کردن. او مدام تمدن مرد سفید و آموزه‏ هاى او را نفی مى‏ کرد. دین رؤیابین بازگشتى به مفاهیم بومى، خصوصا به مفاهیم زمینْ‏مامِ  نیکخواه بود، همراه با رؤیاهایى که تنها منبع نیروى فراطبیعى بودند. این نظریه، که بعضى از جزئیات آن در بند زیر آمده، هواخواهان زیادى را به خود جلب کرده است.

از «رؤیابین‏ها»ى مؤمن، رئیس ژوزف و نَزپرسِ­های او بودند.]

 

جوان‏هاى من هرگز کار نخواهند کرد. کسانى که کار مى‏ کنند نمى‏ توانند رؤیا ببینند؛ و فرزانگى در رؤیاها به ما مى‏ رسد.

از من مى‏ خواهید که زمین شخم بزنم. آیا باید کارد بردارم و سینه‏ ى مادرم را بشکافم؟ بعد وقتى که مُردم او مرا روی سینه­ اش نمی­ گذارد که آرام بگیرم.

از من مى‏ خواهید که زمین را براى سنگ بکنم. آیا من باید زیر پوست او را به خاطر استخوان‏هایش بکنم؟ بعد وقتى که مردم نمى‏ توانم وارد تنش شوم که دوباره متولد بشوم.

      از من مى‏خواهید که علف بتراشم و دسته کنم و آن را بفروشم و مثل سفیدها پول دربیاورم. اما من چه‏ طور جرأت مى‏ کنم موى مادرم را بتراشم؟

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.