مستند ” از بامداد خسته …”

در ارتباط با‫:‬ , , ,

بعد از هجده سال، مستندی که نزدیک به دودهه ی پیش، تصویربرداری های آن صورت گرفته و قرار بود با نام”شاملو در آینه ” ساخته شود اینک با نامی دیگر تدوین اش آغاز شده است. آن فیلم ، یعنی” شاملو در آینه” می باید از کودکی آیدا همسر شاملو، آغاز شود و با مرگ شاعر به پایان برسد. همه می دانند که آیدا در زندگانی این شاعر و در شعرهایش، حضور موثری داشته؛ از این رو، قصدم آن بود که همه ی روزگار شاعر، از زبان آیدا، شرح و حکایت شود. از آن جا که هیچگاه عادت نکرده ام فیلم ام را بسازم و بعد اجازه بگیرم، نزدیک به هفده سال برای گرفتن “آری” از آیدا صبر کردم ولی از او به رغم مهربانی های همیشگی اش، پاسخ شفاف و قانع کننده ای دریافت نکردم!؛ پاسخ قاطع همیشگی اش این بود “من عمری را در سایه سپری کرده ام؛ روشنائی، حق شاملو و مال اوست، پسندیده نیست که من دیده شوم حتا اگر در باره ی او حرفی بزنم”!
سرانجام، ناگزیر به “نه” ی هفده ساله ی آیدا تن دادم و طرح اول را کنار گذاشتم و حال با استفاده از آن چه بیش از دو دهه ی پیش، از این دو، تصویر برداری کرده ام بسنده می کنم و با طرحی دیگر، سرو سامان اش می دهم در این مستند بلند، با نام ” از بامداد خسته…”، محوریت حضور، خود احمد شاملو ست، قبل و بعد از قطع پا!

توضیح دیگر آن که از طرف سازنده ی این مستند، تمامی حقوق مالی و مالکیت اثر، چه در ایران و چه بیرون از ایران، برای همیشه به “خانه -موزه ی بامداد” با تولیت خانم آیدا، واگذار شده است سازنده ی این مستند، کار خود را، کم ترین ادای وظیفه به ساحت گرامی شاعر بزرگ این سرزمین می داند.

به نقل از فیسبوک مؤسسه «الف.بامداد»

نمایی از پشت صحنه ی مستند بلند " از بامداد خسته ..." احمد شاملو و فرشاد فدایئان

نمایی از پشت صحنه ی مستند بلند ” از بامداد خسته …” احمد شاملو و فرشاد فدایئان

نمایی از احمد شاملو در مستند بلند " از بامداد خسته ... "

نمایی از احمد شاملو در مستند بلند ” از بامداد خسته … “

فرشاد فدائیان - مستندساز

فرشاد فدائیان – مستندساز

2 total comments on this post

نظر شما چیست؟
 1. مدیر محترم بنیاد شاملو
  با سلام و عرض احترام

  من محمدرضا فخرآبادی هستم. در حال حاضر ساکن شهر ونکوور در کانادا می باشم. حدود سه سالی است که در این شهر برنامه نمایش مستند در یکی از دانشگاههای اینجا برگزار می کنیم و من بعنوان مدیر اجرایی این گروه وظیفه پیداکردن و انتخاب فیلمهای مستند را برعهده دارم. آدرس وبسایت این گروه دانشجویی -که با همکاری سه انجمن دانشجویان ایرانی در این شهر فعالیت میکند- و اسامی فیلمهایی که تا به امروز در آن نشان داده ایم را میتوانید در لینک زیر ببینید:
  http://www.pelanmedia.com/

  تا امروز تعداد زیادی مستند خوب از مستندسازان ایرانی شناخته شده و فعال در ایران را نشان داده ایم.
  مطلع شدیم که آقای فرشاد فداییان مستندی ساخته اند به نام «این بامداد خسته» که مایل بودیم امکان نمایش این فیلم را در ونکوور بررسی کنیم. با ایشان در باره این فیلم و امکان نمایش آن صحبت کردیم که گفتند حقوق پخش این مستند را به تمامی به بنیاد شاملو واگذار کرده اند. از این رو این نامه را خطاب به شما می نویسم تا ببینم آیا با نمایش این مستند در دانشگاه سایمون فریزر ونکوور کانادا موافق هستید؟ اگر جواب مثبت است ممنون میشوم این رضایت را بصورت کتبی برایمان بنویسید به همراه شرایطی که برای اکران این فیلم مایل هستید رعایت شود تا بتوانیم هم از نظر حقوقی مسیر درست کار را طی کرده باشیم و هم از طریق آقای فداییان به نسخه قابل قبولی از فیلم جهت پخش دست یابیم.
  اگر سوالی یا نکته ای هست که مایل هستید درباره آن با هم صحبت کنیم خوشحال می شوم که مطرح کنید.
  علاوه بر این ایمیل شما میتوانید از طریق شماره تلفن زیر نیز و بواسطه تلگرام یا ایمو با من در تماس باشید.
  +۱۷۷۸۲۲۹۶۰۵۹
  ارادتمند
  محمدرضا فخرآبادی

 2. سلام و سپاس.
  و خسته نباشید. حقوق مادی این بامداد خسته متعلق است به موسسه الف بامداد.(که بنیاد شاملو نیست). من به تنهایی حق تصمیم گیری ندارم. اجازه بدهید نامه شما در جلسه ی آینده ی موسسه مطرح کنیم. شما را در جریان خواهیم گذاشت.
  به امید کامیابی بیشتر شما

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.