بوم کیوانی

بوم کیوانی

 

 بوم کیوانی آن طور که من یادم مانده به هر مار توی بوم گفته نمی شد. در ضمن بوم کیوانی چیزی نبود که همیشه دیده شود. من یک بار بوم ِ سر، بوم کیوانی دیدم الیته ۶۵ سال پیش بود و طبعن انتظار ندارید که چندان چیزی از آن به یادم مانده باشد. خیال می کنم ماری بود در حدود ۲۵ سانت، نازک. بیشتر به قهوه یی میزد تا به سیاه. عجیب تر از همه اینه که به نظرم رسید کاکل داشت. فکر کنم خیلی ترسیده بودم. مثل برق و باد آمدم پایین و ماجرا را به مادرم گفتم. این را یادم هست که اولین چیزی که مادر خدا بیامرزم گفت این بود: اونو نکشتی که ؟ گفتم نه. خب. شما که این حرفها را جدی نمیگیرید .یه بچه ده ساله دارد در ۷۵ سالگی ماجرایی را که در هول و هراس دیده بود نقل می کند. کلی تخفیف دارد. (ع.پاشایی)

 ______________________________________________

کیوانی kivAni: به خانمی می‌گفتندکه در یک جا متمرکز و خانه‌دار و مدیر است.

بوم کیوانی bum kivAni: مار سیاهی که چند سال در بوم خانه ساکن است و موش و پشه و حیوانات مضر را می‌خورد و تقریباً بوم را تمیز نگه می‌دارد. نه آزار این مار به کسی می‌رسید و نه آزار صاحب خانه به او.  (راوی: هوشنگ خزائلی، ۷۸ ساله، ساکن ساری. دیماه ۱۳۹۳)

کیوانی kivAni: خانه‌دار زرنگ و دست و پادار.

بوُم: بالای خانه، اتاقی که کرس keres دارد. برای رسیدن به آن وسیله‌یی هست به اسم کوُتی kuti ــــ به معنی نردبان هم هست. این کوُتی را از تنه‌ی درخت می‌ساختند و پله‌مانندی داشت تا دم بوم[این کوتی همیشه ثابت بود].

بوم کیوانی: ماری که توی بوم ساکن است و آزاری به کسی نمی‌رساند. (راوی: عالیه رمضانی، ۸۸ ساله، ساکن ساری. دیماه ۱۳۹۳)

فرستنده: عباس قنبرپور

 

 

 

 

3 total comments on this post

نظر شما چیست؟
  1. کاربران مازندرانی عزیز . دارم مقاله یی درباره ی کلاغ ، به گلکی kelAj ، مینویسم. نیاز دارم بدانم باورهای توده در مازندران درباره ی کلاغ چیه. از هر نوع کلاغی , و هر نوع باوری که باشد. آنچه خودتان میدانید و هر آنچه از پیرانتان شنیده اید و یا از آنها میپرسید. لطفن محل و سن راوی را هم بنویسید. ممنون

  2. یکی از دوستان با سن حدود ۵۰ سال میگفت بسیار پیش می آمد که وقتی همه توی خانه نشسته بودیم ناگهان گربه خانه به سرعت از میان جمع رد شده و از «کاتی/kɑti» یا همون کوتی/kuti بالا رفته و وارد بوم می شد. در این مواقع مادر یا مادربزرگ میگفت «نترسین وچه ها بوم کیوُنیه/natersin vaçeha,bom kivonie».
    برام جالب بود که بوم کیونی به گربه خانگی هم گفته میشد. دوستم میگفت دلیل اطلاق بوم کیوانی به گربه این بود که حضور گربه در بوم کیسه های شالی و برنج (بینج و دونه) را از دست موش ها نجات میداد.

  3. اینم عکس کاتی یا کوتی
    http://bamdadesari.ir/?attachment_id=4933

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.