جبین بر خاک نِه – ۲۳

در ارتباط با‫:‬ ,

[دشمنى کت قرمز با مسیحیت در هر فرصتى بروز مى‏ کرد. او یک بار با اشاره به کرَم  Cramمبلغ نابخرد گفت: «سفیدها به غلط‏کارى‏ هایى که با مردم خودشان کرده بودند قانع نبودند، بل‏که مى‏ خواستند آموزه‏ هاشان را به حلق‏شان بتپانند.»[۱] روزى یکى در ۱۸۲۴ از او پرسید چرا او با مبلّغ‏ها مخالف است، جواب داد:

از آن‏ها هیچ‏ خیرى به ما نمى‏ رسد. اگر آن‏ها براى مردم سفید مفید نیستند و خیرى به آن نمى‏ رسانند، چرا آن‏ها را پیش سرخپوست‏ها مى‏ فرستند؟ اگر آن‏ها براى مردم سفید مفیدند و خیرى به آن‏ها مى‏ رسانند، چرا آن‏ها را در وطن‏شان نگه نمى‏ دارند؟ آن‏ها [سفیدپوست‏ها] یقیناً آن‏قدر بدند که احتیاج به کار هر کسى دارند که بتواند آن‏ها را بهتر بکند. این مردها [مبلغ‏ها] مى‏ دانند که ما دین‏شان را نمى‏ فهمیم. ما نمى‏ توانیم کتاب‏شان را بخوانیم ــــ آن‏ها قصه‏ هاى جورواجورى درباره محتویات آن به ما مى‏ گویند، و به اعتقاد ما آن‏ها کتاب را وادار مى‏ کنند که مطابق خواست آن‏ها حرف بزند. اگر ما پول، زمین و سرزمینى نداشته باشیم که از چنگ ما در آورند از این به بعد این کت­ سیاه‏ها به خاطر خیر ما به خودشان زحمت نمى‏ دهند. روح بزرگ ما را به خاطر آن‏چه نمى‏ دانیم مجازات نخواهد کرد. او با بچه‏ هاى سرخپوستش از روى انصاف رفتار مى‏ کند. این کت‏ سیاه‏ها با روح بزرگ حرف مى‏ زنند، و طلب نور مى‏ کنند که ما بتوانیم ببینیم آن‏ها چنین کارى مى‏ کنند، در حالى که خودشان کورند و نیز در باب نورى که آن‏ها را هدایت مى‏ کند دعوا مى‏ کنند. ما این چیزها را نمى‏ فهمیم، و نورى که آن‏ها به ما مى‏ دهند راه راست و ساده‏ یى را که پدران ما رفته‏ اند، تیره و ملالت‏ بار مى‏ کند. کت سیاه‏ها به ما مى‏ گویند کار کنید و ذرت بکارید؛ اما خودشان کار نمى‏ کنند و اگر کسى به آن‏ها غذا ندهد از گرسنگى مى‏ میرند. کارشان فقط این است که به درگاه روح بزرگ دعا بکنند؛ اما این کار باعث نمى‏ شود که ذرت درست شود و سیب‏ زمینى کاشته شود؛ اگر مى‏ شود چرا آن‏ها این را از ما و از مردم سفید مى‏ خواهند. سرخپوست‏ها از دردسر و گرفتارى چیزى نمى‏ دانستند تا سفیدپوستها به آن­ها دچارشان کردند؛ آن‏ها همین‏که از آب‏هاى بزرگ گذشتند و پاى‏شان به این‏جا رسید سرزمین ما را خواستند و در عوض همیشه حاضر و آماده بودند که به ما یاد بدهند که سرِ دین‏شان جنگ و دعوا کنیم. کت قرمز هیچ‏وقت نمى‏ تواند دوست این‏جور مردها باشد. اگر آن‏ها [سرخپوست‏ها] بین سفیدپوست‏ها بزرگ شوند، و یاد بگیرند که مثل آن‏ها کار بکنند و بخوانند، حال و روزشان بدتر خواهد شد…. ما کم و ضعیف‏ ایم، اما شاید مدت‏ها شاد باشیم اگر محکم به سرزمین‏مان و به دین پدران‏مان بچسبیم. En.63))

[رئیس عقاب پرنده، سرخپوست سوُ از طایفه‏ ى اوگلالا، برادرزاده‏ ى نشسته‏ گاو بود، خرس لگدزن، برادر تنى او، رهبر رقص‏هاى روح بود. عقاب پرنده «در حدود ماهِ تمامِ مارس ۱۸۵۲» در چند کیلومترى جنوب رَپیدسیتى Rapid City متولد شده بود. در جوانى در جنگ‏هاى قبیله‏ یى با کروها و پیگان‏ها شرکت کرد و در ۲۴ سالگى موقعى که یکانِ کاستر Custer در لیتل بیگهورن در ۱۸۷۶ نابود شد او در کنار رئیس بزرگ دیوانه‏اسب جنگیده بود. در ۳۲ سالگى رئیس شد. بعد عقاب پرنده به نمایش بافالو بیل، به صد و یک رَنچ شوى Ranch Show کلنل میلر و به سیرک سِلزـ فلوتو Sells-Floto ملحق شد و با هر یک از آن‏ها در سراسر کشور سفر کرد. در ۱۹۳۱ در پاین‏ریج Pine Ridge، داکوتاى جنوبى، مرد. در پیریش گفت:]

تى‏ پى براى زندگى کردن خیلى بهترست؛ همیشه تمیزست، در زمستان گرم و در تابستان خنک است؛ بردنش آسان است. مرد سفید خانه‏ ى بزرگ مى‏ سازد، پول زیادى برایش خرج مى‏ کند، مثل قفس بزرگى است که جلوى خورشید را مى‏ گیرد، هیچ‏وقت نمى‏ شود آن را به جایى برد؛ همیشه مریض. سرخپوست‏ها و حیوانات راه و رسم زندگى کردن را بهتر از مرد سفید بلدند؛ اگر کسى تمام وقت هواى تازه، آفتاب و آب خوب نداشته باشد نمى‏ تواند تندرست باشد. اگر روح بزرگ مى‏ خواست آدم‏ها یک‏جا بمانند جهان را ثابت مى‏ ساخت؛ اما او آن را طورى درست کرد که همیشه عوض شود، بنابراین پرنده‏ ها و حیوانات مى‏ توانند حرکت کنند و همیشه علفِ سبز و میوه‏ هاى رسیده، آفتاب براى کار و بازى کردن، و شب براى خوابیدن داشته باشند؛ تابستان براى در آمدن گل‏هاست و زمستان براى خوابیدن آن‏ها؛ آن‏ها همیشه تغییر مى‏ کنند؛ هر کارى دلیلى دارد و هیچ چیزى بى‏ حکمت نیست.

مرد سفید از روح بزرگ فرمان نمى‏ برد؛ براى این است که سرخپوست‏ها هیچ‏وقت نمى‏ توانند با آن‏ها موافق باشند. En. 64))

[۱]. نویسنده این‏جا با اسم مبلغ Cram و فعل to cram به معنى تپاندن و چپاندن و مانند این‏ها بازى مى‏ کند. م.

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.