نمایش مستند

«این بامداد خسته»

در ارتباط با‫:‬ , ,

اندیشه پروران و دوستداران احمد شاملو، جمعه، ۱۱ اردیبهشت ۹۴ در ساری به تماشای مستند «این بامداد خسته» نشستند. فیلمساز این اثر -فرشاد فدائیان- و ع.پاشایی هم در این نمایش فیلم که به همت اعضای «اندیشه پروران بامدادِ ما» برگزار شد، حضور داشتند.

20150501_19232220150501_192338

فداییان در توضیح این فیلم می نویسد:

بعد از هجده سال، مستندی که نزدیک به دودهه ی پیش، تصویربرداری های آن صورت گرفته و قرار بود با نام”شاملو در آینه ” ساخته شود اینک با نامی دیگر تدوین اش آغاز شده است. آن فیلم ، یعنی” شاملو در آینه” می باید از کودکی آیدا همسر شاملو، آغاز شود و با مرگ شاعر به پایان برسد. همه می دانند که آیدا در زندگانی این شاعر و در شعرهایش، حضور موثری داشته؛ از این رو، قصدم آن بود که همه ی روزگار شاعر، از زبان آیدا، شرح و حکایت شود. از آن جا که هیچگاه عادت نکرده ام فیلم ام را بسازم و بعد اجازه بگیرم، نزدیک به هفده سال برای گرفتن “آری” از آیدا صبر کردم ولی از او به رغم مهربانی های همیشگی اش، پاسخ شفاف و قانع کننده ای دریافت نکردم!؛ پاسخ قاطع همیشگی اش این بود “من عمری را در سایه سپری کرده ام؛ روشنائی، حق شاملو و مال اوست، پسندیده نیست که من دیده شوم حتا اگر در باره ی او حرفی بزنم”!
سرانجام، ناگزیر به “نه” ی هفده ساله ی آیدا تن دادم و طرح اول را کنار گذاشتم و حال با استفاده از آن چه بیش از دو دهه ی پیش، از این دو، تصویر برداری کرده ام بسنده می کنم و با طرحی دیگر، سرو سامان اش می دهم در این مستند بلند، با نام ” این بامداد خسته…”، محوریت حضور، خود احمد شاملو ست، قبل و بعد از قطع پا!

توضیح دیگر آن که از طرف سازنده ی این مستند، تمامی حقوق مالی و مالکیت اثر، چه در ایران و چه بیرون از ایران، برای همیشه به “خانه -موزه ی بامداد” با تولیت خانم آیدا، واگذار شده است سازنده ی این مستند، کار خود را، کم ترین ادای وظیفه به ساحت گرامی شاعر بزرگ این سرزمین می داند.

نمایی از پشت صحنه ی مستند بلند " از بامداد خسته ..." احمد شاملو و فرشاد فدایئان

نمایی از پشت صحنه ی مستند بلند ” از بامداد خسته …” احمد شاملو و فرشاد فدایئان

فرشاد فدائیان - مستندساز

فرشاد فدائیان – مستندساز

یک یادداشت در مورد این نوشته
نظر شما چیست؟
  1. با تشکر از آقای فدائیان و آقای پاشایی عزیزمان.امیدوارم دوستان این فیلم مستند را در سایت قرار دهند تا من و دیگران که سعادت دیدن آنرا نداشتیم ، ببینیم.

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.