جبین بر خاک نِه – ۲

در ارتباط با‫:‬ ,

p 4 001-2

[رئیس لوُتِر ایستاده خرس، متولد ۱۸۶۸، سال‏هاى اولیه‏ ى عمرش را در دشت‏هاى نِبراسکا و داکوتاى جنوبى گذراند. در یازده سالگى یکى از اولین محصل‏ هایى بود که در مدرسه‏ ى سرخپوستى در کارلایل، پنسیلوانیا، که در ۱۸۷۹ تأسیس شده بود، ثبت نام کرد. بعد از چهار سال تحصیل در آن مدرسه، معلم شد و در قرارگاه روزباد  Rosebud Reservalدر داکوتاى جنوبى به تدریس پرداخت. او در ۱۸۹۸ به عنوان مترجم به برنامه‏ ى نمایش غرب وحشى بافالو بیل  Buffalo Billپیوست و سال‏هاى آخر عمرش را به سخن‏رانى و نوشتن پرداخت. رئیس ایستاده خرس در حرف‏هایش از لاکوتا مى‏ گوید، که اسم قبیله‏ یى گروه‏ هاى غربى مردم دشت‏ ها است و حالا به سوُ    Sioux معروف است (گروه‏هاى شرقى خود را داکوتا مى‏ خوانند). ممکن است لاکوتا به جاى داکوتا به کار برده شود.]

 

 

لاکوتا طبیعت‏گراى حقیقى بود ــــ عاشق طبیعت. او زمین را و همه‏ ى چیزهاى خاک را دوست داشت، این دلبستگى با سن رشد مى‏ کند. پیرها خاک را دوست داشتند و روى زمین مى‏ نشستند یا دراز مى‏ کشیدند با یک احساس نزدیک بودن به یک نیروى مادرانه. لمس زمین براى پوست خوب بود و پیرها دوست داشتند چارُق‏ هاشان را دربیاورند و با پاى برهنه روى زمین مقدس راه بروند. تى‏ پى‏ هاشان   Tipi را روى خاک مى‏ ساختند و محراب‏شان از خاک بود. پرنده‏ هایى که در هوا پرواز مى‏ کردند براى دَم زدن روى زمین مى‏ نشستند و خاک آخرین منزل همه‏ ى چیزهایى بود که زندگى و رشد مى‏ کردند. خاک، نرم، نیروبخش، پاک کننده و شفابخش بود.

براى این است که سرخپوست پیر همیشه روى خاک مى‏ نشیند که از نیروهاى زندگى‏ بخش دور نباشد. براى او، نشستن یا درازکشیدن روى زمین توانایىِ عمیق‏تر فکر کردن و قوى‏ تر احساس کردن است؛ او مى‏ تواند روشن‏ تر در اسرار زندگى نگاه کند و در خویشاوندى با زندگى‏ هاى دیگرِ دور و بر خودش نزدیک‏تر شود . . .

خویشى با همه‏ ى موجودات زمین و آسمان و آب یک اصل واقعى و فعال بود. چون در جهان ِ چارپا و پرنده یک احساس برادرانه وجود داشت که لاکوتا را در میان آن‏ها در امن و امان نگه مى‏ داشت و آن‏قدر به هم نزدیک بودند که بعضى لاکوتاها پیش دوست‏ هاى پَردار و پوست‏ دارشان مى‏ آمدند که با برادرى حقیقى به زبان مشترکى حرف مى‏ زدند.

لاکوتاى پیر فرزانه بود. او مى‏ دانست اگر دل انسان از طبیعت دور شود سخت مى‏ شود؛ مى‏ دانست که حرمت نگذاشتن به چیزهاى روینده‏ ى زنده خیلى زود به بى‏ احترامىِ به انسان هم کشیده مى‏ شود. بنابراین او جوانیش را به نفوذ نرم‏ کننده‏ ى طبیعت نزدیک مى‏ کرد.

 

یک یادداشت در مورد این نوشته
نظر شما چیست؟
  1. تی پی Tipi : کلبه مخروطی شکل سرخپوستان .

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

اگر اندازه‌ی نوشته‌ها برای شما کوچک می‌باشد، می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl و + اندازه‌ی نوشته را افزایش دهید.

بامداد ما © 2018 تمام حقوق محفوظ است.